Vježbe za petni trn - Tematska radionica #1 |
Plantarni fascitis ili petni trn je neugodna kronična bol uzrokovana upalom napete plantarne fascije. Kako bismo razumjeli mehanizam djelovanja vježbi, važno je razumjeti barem osnove mehanizma nastanka ove bolesti. Plantarna fascija dio je dugačkog miofascijalnog lanca koji polazi od prednjeg dijela naših tabana, proteže se duž stražnje strane obje noge, leđa, stražnje strane vrata i glave, a završava na dijelu glave iznad obrva. Naziva se stražnja površinska miofascijalna linija, i jedna je od 12 funkcionalnih miofascijalnih linija. Restrikcije u bilo kojem dijelu ove linije mogu u određenoj mjeri doprinositi napetosti plantarne fascije, a napetost je u ovom slučaju podloga za upalni proces, ali u najvećem broju slučajeva radi se o problemima koji su lokalizirani u potkoljenicama i natkoljenicama (gotovo 100%). Uzroci su brojni i isprepliću se.
Petni trn je u početku samo upala, a kada traje dugo formira se i osteofit na petnoj kosti koji izgleda kao trn po kojem je bolest i dobila naziv. Mogućnosti koje imamo su:
Obje mogućnosti neizostavno uključuju ove vježbe. Jednom kada se nauče, dovoljno je izvoditi ih 2-4 min dnevno. Štoviše, nijedna terapijska metoda liječenja petnog trna, uključujući i operativni zahvat, nije uspješna bez vježbi, prije ili kasnije dolazi do recidiva. Krenete li s vježbama na vrijeme, problem neće prijeći u fazu formiranja osteofita. Kako izgledaju ove vježbe? Ovaj set vježbi predviđen je za samostalno izvođenje i podrazumijeva praktično učenje "korak po korak". Svaki element pokreta najprije zasebno učimo i razvijamo osjećaj za izvođenje, kada savladamo taj dio povezujemo elemente u pokrete, i na kraju povezujemo pokrete u konačnu vježbu koja je precizna i učinkovita jer smo do nje došli metodički i s razumijevanjem. Sama vježba izvodi se 2 min svakom nogom, tj 4 min za obje noge. Jednom kvalitetno naučena ostaje vam kao alat kojim ćete trajno držati pod kontrolom petni trn. U pravilu nećete niti znati da ste ga ikad imali.
Broj je ograničen na 12 sudionika.
Što vam je potrebno?
Kako se uključiti?
I to je to, primiti ćete link za uključivanje ili upute za radionicu uživo. Cijena iznosi 75 kn. Ove vježbe imaju visok učinak u kliničkoj praksi kada se izvode na način kako učimo, i ukoliko rezultat izostane - imate pravo na povrat novca. Sve što trebate je poslati video snimke (2-4 min) na kojima se jasno vidi da pravilno izvodite vježbu kroz 14 dana i Vašu izjavu da nije došlo do povlačenja bolnih simptoma, napetosti i upalnog procesa (jedna rečenica je dovoljna). |
|
|
Pametan Pokret
mjesto za stručnu podršku na putu do zdravlja IBAN: HR5023400091160619267 Zagreb: Bosutska 9 | Račićeva 5 E-mail: [email protected] Tel: + 385 98 720 690 |
Vaše mišljenje nam je bitno:
Klikom na Facebook reviews ili Google reviews možete ocijeniti koliko ste zadovoljni radom.
Veliko hvala!
Klikom na Facebook reviews ili Google reviews možete ocijeniti koliko ste zadovoljni radom.
Veliko hvala!
Copyright © 2020 Pametan Pokret